Zestaw RepRap 3D - Sterownik RAMPS 1.4 + 4x StepStick A4988

Oceń ten produkt jako pierwszy

Zestaw podstawowych elementów elektronicznych niezbędnych do zbudowania drukarki 3D RepRap: Sterownik RAMPS 1.4 oraz 4 szt. Sterowników silników krokowych Stepstick A4988

Już od: 209,00 zł

Cena z konfiguracji: 209,00 zł

1 x Reprap RAMPS 1.4 - sterownik drukarki 3D   +0,00 zł
4 x Stepstick RAMPS A4988 RepRap - sterownik silnika krokowego   +0,00 zł

* wymagane pola

Cena z konfiguracji: 209,00 zł

Zamówienia powyżej 200 zł wysyłamy za darmo!

Każde zamówienie możesz odebrać w naszym sklepie stacjonarnym w Poznaniu.

Sprzedajemy wyłącznie towar nowy i gwarantujemy jego sprawność!

Z każdym zamówieniem otrzymujesz kupony rabatowe na kolejne zakupy!

Opis produktu

Szczegóły

Zestaw wszystkich podstawowych elementów elektronicznych niezbędnych do zbudowania drukarki 3D RepRap: Arduino MEGA 2560 Rev3, Sterownik RAMPS 1.4 oraz 4 szt. Sterowników silników krokowych Stepstick A4988

Zestaw zawiera:

 • Reprap RAMPS 1.4 - sterownik drukarki 3D - 1 szt.
 • Stepstick RAMPS A4988 RepRap - sterownik silnika krokowego - 4 szt.

 

 

Reprap RAMPS 1.4 - sterownik drukarki 3D

 

Dla kompletnej elektroniki dla drukarek 3D potrzebujesz modułu RAMPS 1.4, Arduino MEGA 2560 oraz stepstickerów. RAMPS to specjalnie zaprojektowany moduł elektroniczny wykorzystywany do sterowania drukarkami 3D typu Reprap. Według oceny rynkowej jest to jedno z tańszych rozwiązań oferujący zarazem szereg funkcjonalności opisanych poniżej. Podstawą dla RAMPS jest elektronika Arduino z potężną platformą Arduino MEGA 2560, która posiada szeroki zakres rozbudowy. Opisywana osłona zawiera miejsce na pięć sterowników silników krokowych oraz dwie wytłaczarki plastiku (Extrudery). Znajdują się tam również dodatkowe wyjścia AUX umożliwiające rozszerzanie funkcjonalności o wyświetlacz LCD, czytnik kart SD, alarm o błędzie filamentu, bluetooth itp.

Większość komponentów RAMPS w wersji 1.4 (wszystkie oporniki, kondensatory, diody) to elementy typu SMD (Surface Mount Devices) przystosowane do montowania powierzchniowego. W przeciwieństwie do wersji 1.3 polepszyło to estetykę elektroniki i zwiększyło przejrzystość pomiędzy komponentami.

RAMPS to zespół elektroniczny cieszący się wielką popularnością w społeczności konstruktorów drukarek 3D. Za stosunkowo niewielką cenę możemy ożywić drukarkę którą budujemy. Dzięki pomysłowemu designowi i bazy w postaci Arduino Mega 2560 rozbudowa o dalsze segmenty nie stanowi żadnego problemu. Wersja 1.4 jest najwyższą dostępną na rynku wersją osłony.

Nazwa Parametr
Możliwość dalszej rozbudowy Tak
Zastosowanie Shield dla Arduino Mega dla komponentów drukarki 3D Reprap
Ilość mosfetów grzewczych 3
Dodatkowe wejście na wentylator Tak, można podłączyć dodatkowy na 5V
Ilość wejść na termistory 3
Dodatkowy bezpiecznik Tak, 5A i 11A dla dodatkowej ochrony komponentów
Ilość wejść dla mikrokontrolerów silników 5
Ilość wejść dla silników krokowych 5 (możliwość podpięcia dwóch silników dla osi Z)
Port rozszerzeń dla SERV (SERVOS) Tak
Wolne piny I2C Tak (możliwość dalszego rozszerzania modułów)
Wolne piny SPI Tak (możliwość dalszego rozszerzania modułów)
Rodzaj pinów Powlekane złotem o tolerancji 3A
Typ wejścia USB Typ B
Port dla modułu czytnika SD Tak
Notyfikacje dla użytkownika Tak, diody LED informujące o grzaniu się głowicy i stołu
Kolor Czerwony, czarny, żółty, zielony, niebieski
Wymiary Długość: 105 mm
Szerokość: 35 mm
Zawartość przesyłki RAMPS 1.4 Shield, zestaw zworek, instrukcja obsługi, opakowanie

Stepstick RAMPS A4988 RepRap - sterownik silnika krokowego

Specyfikacja:

 • Napięcie zasilania silnika: 8 V - 35 V
 • Prąd: maks. 1A na cewkę
 • Prosty interfejs sterowania
 • Praca w 5 różnych trybach: pełny krok, 1/2, 1/4, 1/8 oraz 1/16 kroku
 • Możliwość regulacji prądu pobieranego przez silnik za pomocą potencjometru
 • Ochrona przed przegrzaniem układu
 • Moduł jest w pełni kompatybilny ze poprzednikiem: A4983

 

Zestaw zawiera:

 • Moduł ze sterownikiem silnika krokowego A4988 - 4 szt.
 • Radiator - 4 szt.

Opis

Układ umożliwia sterowanie silnikiem krokowym przy pomocy urządzenia pozwalającego generować stany logiczne np. Arduino. Moduł charakteryzuje się bardzo prostą obsługą. Aby obrócić silnik o krok należy podać na wyprowadzenie STEP stan wysoki (logiczną jedynkę), kolejna sekwencja zera i jedynki przesunie silnik o kolejny krok itd. Wybór kierunku odbywa się poprzez podanie odpowiedniego stanu na wyprowadzenie DIR (np. stan niski - obroty zgodnie ze wskazówkami zegara, stan niski - przeciwnie). Sterownik posiada również możliwość wyboru rozdzielczości pracy silnika.

 

Podłączenie sterownika

Aby sterować silnikiem krokowym bipolarnym należy podłączyć układ zgodnie z poniższym rysunkiem. W przypadku sterowania silnikiem unipolarnym należy zapoznać się z instrukcją. Jeśli nominalne napięcie silnika jest niższe niż wymagane zasilanie sterownika (8V) należy ręcznie, za pomoca potencjometru ustawić limit prądu.

 

 

Rysunek przedstawia minimalne podłączenie sterownika. Pin RESET nie jest domyślnie podłączony, aby uruchomić układ należy na niego podać stan wysoki. Można tego dokonać łącząc go z sąsiadującym pinem SLEEP.

 

Zasilanie

Do zasilania części logicznej modułu wymagane jest napięcie z zakresu 3 V do 5,5 V, które należy doprowadzić do pinu VDD. Napięcie zasilania silnika z zakresu od 8 V do 35 V podawane jest na pin VMOT Układem można sterować silnikami o nominalnym napięciu niższym niż wymagane 8 V. W tym celu należy ograniczyć maksymalny pobór prądu za pomocą potencjometru, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej mocy silnika.

 

Uwaga!

Podłączanie i odłączanie silnika, podczas gdy sterownik jest włączony może uszkodzić układ. 

 

 

Rozdzielczość

Rozmiar kroku wybierany jest za pomocą wejść MS1, MS2, MS3. Możliwe ustawienia pokazane zostały w tabeli poniżej. Wejścia MS1, MS2 oraz MS3 mają wewnętrzny rezystor pull-down (100kOm).

 

MS1 MS2 MS3 Rozdzielczość
niski niski niski Pełny krok
wysoki niski niski 1/2 kroku
niski wysoki niski 1/4 kroku
wysoki wysoki niski 1/8 kroku
wysoki wysoki  wysoki  1/16 kroku

 

 

Pozostałe wejścia

Jeden impuls podany na pin STEP powoduje jeden krok silnika w kierunku wybranym poprzez podanie odpowiedniego stanu logicznego na pin DIR. Wyprowadzenia STEP oraz DIR nie są wewnętrznie podciągnięte. Jeśli silnik ma się kręcić tylko w jednym kierunku pin DIR można na stałe podłączyć do VCC lub GND.

 

Układ posiada jeszcze trzy wejścia do kontrolowania poboru mocy: RESET SLP i EN ich opis znajduję sie w dokumentacji. Należy zwrócić uwagę, że pin RESET nie jest do niczego podciągnięty. Jeśli nie będzie używany można podpiąć go do sąsiadującego pinu SLEEP.

 

Ograniczenie prądu

Moduł A4988 pozwala na aktywne ograniczenie prądu przy pomocy potencjometru. Jednym ze sposobów wprowadzenia ograniczenia jest ustawienie sterownika w tryb pełnego kroku oraz pomiar prądu przepływającego przez jedną cewkę bez podawania sygnału na wejście STEP. Zmierzony prąd to 70% ustawionego limitu (obie cewki są zawsze włączone i ograniczone do 70% w trybie pełnego kroku). Innym sposobem jest pomiar napięcia na wyprowadzeniu REF (oznaczonego kółkiem na płytce drukowanej) oraz obliczenie aktualnego limitu (rezystory pomiarowe mają wartość 0.05Ω). Więcej szczegółów w dokumentacji układu A4988.

 

Odprowadzanie ciepła

Płytka została zaprojektowana tak, aby mogła odprowadzić ciepło przy poborze prądu około 1A na cewkę. Jeśli prąd będzie znacznie wyższy należy zastosować zewnętrzny radiator do którego montażu można użyć kleju termoprzewodzącego.

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia
Producent N/D

Recenzje

Napisz własną recenzję

Tylko zarejestrowani kiienci mogą pisać opinie. Prosimy zalogować się lub zarejestrować

Tagi produktu

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

[profiler]
Memory usage: real: 24379392, emalloc: 23903184
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem