Stepstick RAMPS DRV8825 2.5A RepRap - sterownik silnika krokowego

Oceń ten produkt jako pierwszy

Sterownik silnika krokowego opraty o układ DRV8825. Zasilany napięciem z zakresu 8,2 - 45 V, przy maksymalnym poborze prądu 2,5 A na cewkę. Maksymalna rozdzielczość: 1/32 kroku. Sprzedawany w komplecie z radiatorem.

19,90 zł
 • Kup 4 po 14,99 zł za każdy i oszczędź 25%
 • Kup 10 po 12,99 zł za każdy i oszczędź 35%

Zamówienia powyżej 200 zł wysyłamy za darmo!

Każde zamówienie możesz odebrać w naszym sklepie stacjonarnym w Poznaniu.

Sprzedajemy wyłącznie towar nowy i gwarantujemy jego sprawność!

Z każdym zamówieniem otrzymujesz kupony rabatowe na kolejne zakupy!

Opis produktu

Szczegóły

Specyfikacja:

 • Napięcie zasilania silnika: 8,2 V - 45 V
 • Napięcie pracy sterowania 2,5V - 5,25V
 • Prąd: maks. 2,5A lub 1,5A bez zastosowania radiatora. Zalecane maks. 2,2A
 • Prosty interfejs sterowania
 • Praca w 6 różnych trybach: pełny krok, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 oraz 1/32 kroku
 • Możliwość regulacji prądu pobieranego przez silnik za pomocą potencjometru
 • Ochrona przed przegrzaniem układu
 • Moduł jest w pełni kompatybilny ze poprzednikiem: A4988

 

Zestaw zawiera:

 • Moduł ze sterownikiem silnika krokowego DRV8825, przylutowane piny
 • Radiator

 

Opis

Układ umożliwia sterowanie silnikiem krokowym przy pomocy urządzenia pozwalającego generować stany logiczne np. Arduino. Moduł charakteryzuje się bardzo prostą obsługą. Aby obrócić silnik o krok należy podać na wyprowadzenie STEP stan wysoki (logiczną jedynkę), kolejna sekwencja zera i jedynki przesunie silnik o kolejny krok itd. Wybór kierunku odbywa się poprzez podanie odpowiedniego stanu na wyprowadzenie DIR (np. stan niski - obroty zgodnie ze wskazówkami zegara, stan niski - przeciwnie). Sterownik posiada również możliwość wyboru rozdzielczości pracy silnika.

 

Podłączenie sterownika

Aby sterować silnikiem krokowym bipolarnym należy podłączyć układ zgodnie z poniższym rysunkiem. W przypadku sterowania silnikiem unipolarnym należy zapoznać się z instrukcją.

 

 

Rysunek przedstawia minimalne podłączenie sterownika. Pin RESET nie jest domyślnie podłączony, aby uruchomić układ należy na niego podać stan wysoki. Można tego dokonać łącząc go z sąsiadującym pinem SLEEP.

 

Zasilanie

Do zasilania części logicznej modułu wymagane jest napięcie z zakresu 2,5 V do 5,25 V, które należy doprowadzić do pinu VDD. Napięcie zasilania silnika z zakresu od 8,2 V do 45 V podawane jest na pin VMOT Układem można sterować silnikami o nominalnym napięciu niższym niż wymagane 8,2 V. W tym celu należy ograniczyć maksymalny pobór prądu za pomocą potencjometru, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej mocy silnika.

 

Uwaga!

Podłączanie i odłączanie silnika, podczas gdy sterownik jest włączony może uszkodzić układ. 

 

 

Rozdzielczość

Rozmiar kroku wybierany jest za pomocą wejść MODE0, MODE1, MODE2. Możliwe ustawienia pokazane zostały w tabeli poniżej. Wejścia MODE0, MODE1, MODE2 mają wewnętrzny rezystor pull-down (100kOm).

 

MODE0MODE1MODE2Microstep Resolution
Low Low Low Full step
High Low Low Half step
Low High Low 1/4 step
High High Low 1/8 step
Low Low High 1/16 step
High Low High 1/32 step
Low High High 1/32 step
High High High 1/32 step

 

Pozostałe wejścia

Jeden impuls podany na pin STEP powoduje jeden krok silnika w kierunku wybranym poprzez podanie odpowiedniego stanu logicznego na pin DIR. Wyprowadzenia STEP oraz DIR nie są wewnętrznie podciągnięte. Jeśli silnik ma się kręcić tylko w jednym kierunku pin DIR można na stałe podłączyć do VCC lub GND.

 

Układ posiada jeszcze trzy wejścia do kontrolowania poboru mocy: RESET SLP i EN ich opis znajduję sie w dokumentacji. Należy zwrócić uwagę, że pin RESET nie jest do niczego podciągnięty. Jeśli nie będzie używany można podpiąć go do sąsiadującego pinu SLEEP.

 

Ograniczenie prądu

Moduł  pozwala na aktywne ograniczenie prądu przy pomocy potencjometru. Jednym ze sposobów wprowadzenia ograniczenia jest ustawienie sterownika w tryb pełnego kroku oraz pomiar prądu przepływającego przez jedną cewkę bez podawania sygnału na wejście STEP. Zmierzony prąd to 70% ustawionego limitu (obie cewki są zawsze włączone i ograniczone do 70% w trybie pełnego kroku). Innym sposobem jest pomiar napięcia na wyprowadzeniu REF (oznaczonego kółkiem na płytce drukowanej) oraz obliczenie aktualnego limitu (rezystory pomiarowe mają wartość 0.1Ω). Więcej szczegółów w dokumentacji układu.

 

Odprowadzanie ciepła

Płytka została zaprojektowana tak, aby mogła odprowadzić ciepło przy poborze prądu około 1,5A na cewkę. Jeśli prąd będzie znacznie wyższy należy zastosować zewnętrzny radiator do którego montażu można użyć kleju termoprzewodzącego.

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia
Producent Nie

Recenzje

Napisz własną recenzję

Tylko zarejestrowani kiienci mogą pisać opinie. Prosimy zalogować się lub zarejestrować

Tagi produktu

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

[profiler]
Memory usage: real: 23330816, emalloc: 22824600
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem